Czy opłaca się kupować tanie odżywki bez silikonów?

Pityver

Ostatnimi czasy wiele mówi się o tym, aby kupować kosmetyki do włosów bez zbędnego dodatku, jakim jest silikon. Obciąża on bowiem włosy i obkleja swoją warstwą, którą bardzo ciężko jest później zmyć z łuski włosa. Okazuje się, że przez dodatek silikonu, na włosy nie działa wiele odżywek, ponieważ ich składniki aktywne nie są w stanie przedostać się w głąb. Poza tym, często również zabieg farbowania nie odnosi spodziewanych rezultatów, ponieważ silikon nadmiernie chroni włosy przed wnikaniem w nie pigmentu. Wówczas farba zmywa się dosłownie po kilku myciach, a  od samego początku efekt różni się nieco od spodziewanego.

Silikony znajdują się obecnie w wielu kosmetykach do włosów:

  • przede wszystkim w szamponach,
  • odżywkach do włosów,
  • maskach regenerujących,
  • jedwabiach do włosów i różnego rodzaju olejkach,
  • niekiedy nawet można je spotkać w niektórych pastach do
  • modelowania włosów oraz w piankach.

Dzięki silikonom można włosy bez problemu rozczesać po myciu i są one gładkie oraz nie puszą się. Dzięki temu, wiele osób wybiera te kosmetyki nieświadomie, ponieważ wydaje im się, że doskonale działają na ich włosy i poprawiają ich kondycję. Okazuje się jednak, że taki silikon zmyć z włosów w niektórych przypadkach może jedynie silny detergent, również dodawany do szamponów, czyli sls.

Obecnie w sklepach można spotkać jednak odżywki bez silikonów. Odżywiają one włos dogłębnie i nie pozostawiają na nim ochronnej warstwy.

Czy warto kupować tanie odżywki bez silikonów?

Zdaniem wielu osób tak. Po pierwsze, są to kosmetyki tańsze od tych, które zawierają silikon. Cena wcale nie musi świadczyć o ich jakości. Po prostu zawierają one nieco mniej składników, co może wpływać korzystnie na kondycję włosa. Najważniejsze są składniki aktywne, które mają wnikać w głąb włosa i odżywiać go maksymalnie od środka. Aby jednak odżywki bez silikonów mogły zadziałać odpowiednio, najpierw należy pozbyć się pozostałości silikonów na włosach, jakie mogły zostać na nie naniesione z szamponem lub innym kosmetykiem. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju silikonu, jednakże w przypadku większości z nich, konieczne jest użycie szamponu z silnym detergentem, jakim jest sls. Niektóre silikony zmywalne są przy pomocy zwykłej wody lub właśnie odżywki do włosów bez silikonów. Warto to sprawdzić, czytając etykietę, aby faktycznie odżywka bez dodatku silikonu miała szansę zadziałać.

Najlepiej, jeżeli w składzie takiej odżywki znajdzie się inna substancja wygładzająca włosy i ułatwiająca ich rozczesywanie. Często są to olejki, na przykład olejek arganowy lub jedwab. Wiele osób stosuje również naturalne odżywki lub olej lniany, które doskonale wpływają na kondycję ich włosów.

Wybierając odżywkę do włosów bez silikonu, warto znaleźć również odpowiedni szampon. Ważne, żeby kosmetyki nie zawierały również parabenów ani sls. Takich naturalnych, zdrowych dla skóry i włosów kosmetyków jest obecnie wiele i nie ma problemu, aby kupić je w zwykłej drogerii (np. szampon Pityver). Koniecznie należy jedynie czytać składy kosmetyków na etykiecie i w razie czego upewnić się, czym jest dana substancja i czy nie obciąży ona włosów.

Bibliografia:

1.Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995
2.Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, 2007
3.Jagielski T., Rup E., Ziółkowska A., Roeske K., Macura A.B., Bielecki J., Distribution of Malassezia species on the skin of patients with atopic dermatitis, psoriasis, and healthy volunteers assessed by conventional and molecular identification methods, 2014

4.8 (95%) 4 głosów.

2 komentarze. Zapraszam do dyskusji.

  1. Hej, używam szamponu na łupież pstry Pityver. Chciałabym dobrać do niego dobrą, również naturalną odżywkę. Czy ktoś jest w stanie mi doradzić, który wybrać? Z góry dziękuję za propozycje 🙂

  2. Tanie można nawet dostać odżywki z silikonem , bo i takie widziałam. Pytanie tylko na ile pomagają naszym włosom. Ja po użyciu takiej odżywki miałam wrażenie , że moje włosy są tłuste .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *