Czy szampon bez silikonu i sls jest dobry na długie włosy?

Pityver

Obecnie wiele mówi się o szkodliwości chemii zawartej w kosmetykach dla naszego zdrowia. Co jakiś czas pojawiają się kolejne doniesienia naukowców, którzy wskazują na nieprawidłowe działanie układu hormonalnego oraz choroby wywoływane zawartymi w kosmetykach parabenami i innymi składnikami. Wiele osób poszukuje więc kosmetyków naturalnych, bez parabenów, silikonu oraz sls. Nie ma większego problemu, ponieważ firmy kosmetyczne proponują takie naturalne rozwiązania dla swoich klientów.

Jednym z najczęściej poszukiwanych kosmetyków jest szampon bez silikonu i sls.

Kobietom zależy na tym, aby nie obciążać swoich włosów silikonem i jednocześnie nie stosować na nich i na skórze głowy sls-ów, które są bardzo silnymi detergentami stosowanymi w przemyśle chemicznym.

Jakie jest szkodliwe działanie silikonu dla włosów?

  • Obecnie twierdzi się, że silikon tworzy na włosach powierzchnię ochronną dla łuski włosa, którą bardzo ciężko się zmywa.
  • Powierzchnia silikonu nie pozwala na przedostanie się cennych substancji odżywczych zawartych w kosmetykach i maskach do włosów, a więc na ich regenerację i odżywienie.
  • Taki silikon bardzo ciężko zmywa się z włosa i konieczne jest zastosowanie do tego celu silnych detergentów, jak sls, które mogą podrażniać skórę głowy i niszczyć gospodarkę łojotokową.
  • Poza tym, w miarę stosowania kosmetyków z dodatkiem silikonu, jego warstwa jedynie pogrubia się, przez co jeszcze trudniej jest się jej pozbyć.

Wiele kobiet zastanawia się, czy szampon bez silikonu i sls jest odpowiednim rozwiązaniem dla włosów długich. Zdania na ten temat są podzielone. Przede wszystkim bowiem silikon bardzo ułatwia rozczesywanie włosów i sprawia, że się nie puszą. Dzięki temu, znacznie łatwiej jest nad nimi zapanować. Włosy są lśniące i gładkie. Kiedy w szamponie zabraknie silikonu, należy zadbać o włosy w inny sposób. Konieczne jest stosowanie naturalnych składników, które ujarzmią nieco włosy i sprawią, że będą one gładkie i lśniące. Wiele pań poleca na przykład naturalny jedwab do włosów lub olejek arganowy. Należy jednak wybierać takie, które nie będą w swoim składzie zawierały parabenów, co często się zdarza.

Sls to silna chemia, a właściwie detergent, dzięki któremu można taki silikon z włosów zmyć. Jeżeli nie używa się silikonu, brak sls na pewno nie zaszkodzi włosom, a może im jedynie pomóc. Należy jedynie pamiętać o tym, że szampon bez silikonu i sls  (np. Pityver) zmusi kobietę o długich włosach do intensywniejszej pielęgnacji i niekiedy może ją nieco utrudnić. Trzeba się jednak przyzwyczaić do tego. Z czasem włosy na pewno staną się znacznie łatwiejsze do ujarzmienia i zaczną się dostosowywać do nowego kosmetyku.

Bibliografia:

1.Choczaj-Kukuła A., Kwaśniewska J., Aktualne możliwości stosowania leków przeciwgrzybiczych w niektórych chorobach skóry, 2004
2.Mittag H., Fine structural investigations of Malassezia furfur. II.The envelope of the yeast cells, 1995

4.8 (95%) 4 głosów.

3 komentarze. Zapraszam do dyskusji.

  1. Ja mam dość długie włosy (do ramion). Dodatkowo męczę się z łupieżem pstrym.
    Na co dzień więc używam szamponu Pityver (przeznaczonego do mojego problemu) i jedwabiu – bo faktycznie włosy po szamponie bez sls się puszą i trudno je rozczesać. 😉

  2. Moje włosy są szorstkie z tendencja do puszenia się . Kiedyś stosowałam tylko naturalne kosmetyki do włosów , szampony bez parabenów i sls. Potem odkryłam szampon do „niesfornych ” włosów, co prawda z silikonem , ale moje włosy stały się gładkie i lśniące 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *