Dlaczego warto używać szampony bez silikonów?

Sięganie po syntetyczne kosmetyki stało się wygodne i uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. Takie kosmetyki są nie tylko najłatwiej dostępne, ale także najtańsze, a dodatkowo są agresywnie reklamowane przez swoich producentów. Często jednak ich skład powoduje więcej negatywnych niż pozytywnych efektów, a to głównie przez mocno chemiczny i bardzo skomplikowany skład z licznymi substancjami aktywnymi, takimi jak silikony czy parabeny. I chociaż czasami znalezienie szamponu czy odżywki bez silikonów może wymagać dłuższych poszukiwań, to warto w szampony bez silikonów (np. Pityver) zainwestować swój czas, gdyż ich obecność w takich kosmetykach do włosów wcale nie jest szczególnie uzasadniona.
Połysk i świeży wygląd
Naturalnie celem nadrzędnym, który stawiają sobie wszyscy producenci szamponów i płynów czy maseczek do włosów albo cery, jest natychmiastowe i zauważalne działanie – wygładzenie włosa czy nadanie mu lśnienia. Za to odpowiadają właśnie silikony, których w kosmetykach do włosów znaleźć można przynajmniej kilkanaście różnych odmian.
Warto sięgnąć po szampony bez silikonów przede wszystkim ze względu na to, że silikon wchodzący w skład szamponów działa na włos negatywnie poprzez:
- wysuszanie skóry głowy i w efekcie przesuszanie włosa oraz tworzenie środowiska chociażby do powstania łupieżu,
- zamknięcie porów we włosie i uniemożliwienie mu w ten sposób prawidłowej absorpcji substancji odżywczych,
- obciążanie włosów może prowadzić do ich nienaturalnego „klapnięcia”, a nawet negatywnie wpływać na stan fryzury osób z naturalnie kręconymi włosami,
- utrudnienie późniejszego modelowania i układania włosów,
- wywołanie reakcji uczuleniowych i pozostawienie wrażenia świądu okolic głowy,
- doprowadzenie do łamliwości włosów i ich wypadania poprzez zniszczenie ochronnej warstwy lipidowej i upośledzenie produkcji sebum we włosach,
- zaburzenie chłonności i umiejętności wiązania wody przez pojedynczy włos.
Jakość naturalnych kosmetyków
Wszystkie powyższe efekty nie muszą oczywiście nastąpić natychmiast ani jednocześnie, niekiedy użytkownik kosmetyku z silikonem długo może takiego dyskomfortu nie odczuwać i dlatego szampony bez silikonu wydają mu się zbędne. Z tego jednak względu często osoby stosujące różne kosmetyki do włosów nie mają świadomości, jak wiele różnych rodzajów silikonów nakładają sobie na głowę w ciągu tygodnia.
Tymczasem silikony często są niezmywalne w zwykłej wodzie i trzeba zastosować preparaty z SLS, aby silikony zmyć z włosów, co często oznacza, że ludzie nieświadomie nakładają stale nowe warstwy na poprzednie, nieodpowiednio spłukane, odcinając kompletnie włos od napływu substancji odżywczych i nie dając mu szansy na odbudowę swojej naturalnej lipidowej warstwy ochronnej.
Bibliografia:
1.Guillot J., Gueho E., Lesourd M., Identification of Malassezia species. Apractical approach,1996
2.Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013
3.Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, 2007
4.Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przeno-szone drogą płciową, 2005
5.Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013
Hej, no tak, silikony dają nam sporo pozytywów – gładkość, połysk, ale warto się zastanowić, co jest dla nas ważniejsze. Dla mnie zdrowie jest najważniejsze, dlatego przestawiłam się na szampony bez sls, parabenów i innych „dodatków”.
Ja nie lubię szamponów bez parabenów oraz sls. Mam wrażenie, że moje włosy bo takich kosmetykach są przesuszone i w ogóle nie moge ich ułożyć. Zdecydowanie wolę szampony, które wygładzą moje włosy 🙂