Jak wybrać szampon bez silikonu i parabenów?

Pityver

W dzisiejszych czasach chemia otacza nas dosłownie wszędzie. Nie ma szans na to, aby uniknąć jej w kosmetykach, detergentach, a niekiedy nawet w żywności. Wiele mówi się jednak o tym, aby starać się żyć w zgodzie z naturą i unikać skomplikowanych związków chemicznych. Od jakiegoś czasu, spora ilość osób poszukuje więc kosmetyków bez dodatku parabenów, a więc konserwantów w nich zawartych oraz silikonów. Przykładem mogą być szampony, z których korzystamy wszyscy.

Czy szampon bez silikonu i parabenów faktycznie jest lepszy?

Zdania na ten temat są podzielone. Jeżeli komuś zależy jednak na tym, aby wybierać kosmetyki naturalne, powinien unikać tych z tymi związkami w składzie. W jaki sposób silikon oraz parabeny mogą zaszkodzić włosom w szamponie?

  • Jakiś czas temu, przeprowadzono badania dotyczące parabenów zawartych w kosmetykach i stwierdzono, że mogą mieć one wpływ na gospodarkę hormonalną. Przede wszystkim,  według jednego z badań, mogą powodować zmniejszoną produkcję estrogenów i niepłodność u mężczyzn. Poza tym, miewają również negatywne działanie na płód.
  • Badanie przeprowadzone w USA na kobietach z rakiem piersi wskazało, że parabeny mogą przenikać do krwi człowieka.
  • Silikony zaś chronią włosy, pokrywając ich łuski, dzięki czemu znacznie łatwiej się je rozczesuje. Włosy są lśniące i gładkie, jednakże silikon bardzo ciężko usunąć z włosa. Wiele szamponów nie potrafi sobie z tym poradzić.

Wybierając odpowiedni dla siebie szampon bez silikonu i parabenów, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, najlepiej szukać wśród kosmetyków naturalnych i dermo kosmetyków (np. Pityver), ponieważ one najczęściej pozbawione są takich konserwantów oraz silikonów. Należy jednak uważać, ponieważ niekiedy parabeny zastępowane są po prostu innymi konserwantami. Szampon bez silikonów i parabenów wcale nie musi być droższy. Okazuje się, że można kupić go za niewielkie pieniądze. W końcu zawiera on znacznie mniej składników, niż normalne kosmetyki. Najlepiej dokładnie i uważnie czytać etykiety. Warto poszukiwać też kosmetyków bez dodatku SLS lub SLES, ponieważ są to dość silne detergenty. Wiele silikonów z włosów można zmyć tylko i wyłącznie dzięki nim.

Kosmetyki bez silikonów i parabenów można kupić zarówno w zwykłej drogerii, aptece czy sklepie internetowym. Najczęściej są to kosmetyki również bez dodatku substancji zapachowych oraz kolorowych. Trzeba jednak mieć na względzie to, że nadają się one znacznie krócej do przydatności, niż kosmetyki z parabenami. Okres ten skraca się nawet o kilkanaście miesięcy. Nie warto więc kupować wielkich butelek szamponu, jeżeli włosy myte są co kilka dni. Lepiej sprawdzić niewielkie opakowanie i przekonać się, jak zareagują włosy.

Wiele kobiet jest zaskoczonych, ponieważ ich włosy bez silikonu znacznie bardziej się puszą i trudniej się je rozczesuje. Warto jednak wówczas stosować odpowiednie odżywki wygładzające włosy, na przykład z olejkiem arganowym lub jedwabiem. Koniecznie należy jednak sprawdzać ich skład, ponieważ i do takich naturalnych odżywek często dodaje się parabenów. Niektóre firmy z naturalnymi kosmetykami specjalizują się w produkcji takich szamponów najwyższej jakości i właśnie u nich warto szukać odpowiedniego dla siebie rozwiązania. Grunt, to nie dać się zwariować i nie wydawać zbyt wielu pieniędzy, ponieważ szampon taki wcale nie powinien być droższy od tradycyjnego, z dodatkiem chemii. Jego cena powinna być zbliżona.

Bibliografia:

1.Leeming J.P., Notman F.H., Holland K.T., The distribution and ecology of Malassezia furfur and cutaneous bacteria on human skin,1989
2.Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013
3.Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przeno-szone drogą płciową, 2005

5 (100%) 2 głosów.

3 komentarze. Zapraszam do dyskusji.

  1. Cześć, ja ze względu na mój łupież pstry muszę rozważnie dobierać kosmetyki, które używam. Wybieram tylko i wyłącznie te, które mają naturalny skład. 🙂
    Takim szamponem jest szampon Pityver. Stosuję go od dwóch tygodni i widzę dużą poprawę 🙂

  2. Jakiś czas temu kupiłam na próbę szampon bez parabenów, ale nie byłam zbytnio zadowolona. Miałam wrażenie , że szapon wysuszył moje włosy i posklejał do tego stopnia, że musiałam użyć oliwki nawilżającej , żeby je rozczesać.

  3. Ktoś może mi wyjaśnić jaka jest różnica między szamponem bez parabenów, a szamponem bez sls? W drogeriach teraz tego pełno , a ja nie wiem na co się zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *