Jak zadziała szampon bez silikonu na cienkie włosy?

Pityver

Zbyt częste korzystanie z kosmetyków zawierających w swoim składzie silikon, niekoniecznie musi prowadzić od razu do zaburzeń, o których ostrzegają rozmaite firmy i środowiska. Silikony w produktach kosmetycznych dzielą się na dwie kategorie – jedne są bardzo łatwo zmywalne pod samą wodą, podczas gdy inne pozostają na włosach nawet po ich obfitym spłukaniu wodą. Te drugie niestety pozostając na włosach skutecznie zaburzają pracę serum, nieodpowiednie wiązanie wody, a także odcinają od dopływu substancji odżywczych. Nadając więc włosom atrakcyjny wygląd, jednocześnie poważnie je uszkadzają. Rozwiązaniem na ten problem może okazać się szampon bez silikonu.

Nie tylko szampony

Przed zmianą swoich nawyków i używanych w codziennej toalecie i higienie kosmetyków, warto dokładnie zastanowić się, czy inne posiadane przez nas w łazience kosmetyki, chociażby do skóry, również nie są bogate w silikony, parabeny i inne syntetyczne związki chemiczne. Stosując szampon bez silikonu (np. Pityver), jak i inne kosmetyki pozbawione tych składników, możemy liczyć m.in. na:

  • przywrócenie równowagi i naturalnej lipidowej bariery ochronnej włosa,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowej,
  • naturalny, hipoalergiczny skład, bez zbędnych substancji powierzchniowo czynnych,
  • produkt, którego nie trzeba później dodatkowo spłukiwać,
  • ograniczoną ilość SLS w składzie,
  • lżejsze, bardziej uniesione włosy dzięki zlikwidowania ciężkiego, oblepiającego włosy silikonowego filmu,
  • bezproblemowy transport substancji odżywczych z otoczenia i innych kosmetyków bezpośrednio do włosów, dzięki ich otwartym porom.

Konieczne jest jednak, aby stosując szampon bez silikonu i sls, podobnej marki produkty stosować także do pielęgnacji włosów. Maseczki czy popularne odżywki także mogą zawierać znaczące ilości silikonów i jeśli są to silikony ciężkie, niezmywalne w wodzie, ich nałożenie na włosy świeżo umyte szamponem bez silikonu czy parabenów, byłoby zwykłym marnotrawstwem wcześniejszych zabiegów.

Cienkie włosy

Szczególnie zaś przydatny może się okazać szampon bez silikonu dla osób z cienkimi włosami, które do tej pory stosując kosmetyki bogate w silikon, jedynie nasilały swój największy problem. Silikon bardzo mocno przykleja się do każdego włosa z osobna i tworzy na nim dość gęsty, ciężki nalot. Pod jego ciężarem włosy opadają, stają się mało żywotne i kompletnie niepodatne na układanie czy modelowanie, a dodatkowo brak substancji odżywczych dobija witalność włosów.

Z tego względu osoby o naturalnie cienkich włosach po nałożeniu produktów z silikonem na swoje włosy dodatkowo tracą na efekcie wizualnym, więc wybór kosmetyków bez silikonu może być dla nich strzałem w dziesiątkę. To samo tyczy się osób z włosami kręconymi, które również dzięki wyeliminowaniu silikonów z pielęgnacji swoich włosów mogą dłużej zachować ich naturalne kręcenie.

Bibliografia:

1.Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
2.Thoma W., Krämer H.J., Mayser P., Pityriasis versicolor alba, 2004
3.Białynicki-Birula R., Gutfreund K., Zastosowanie lampy Wooda w diagnostyce dermatologicznej, 2008
4.Terui T., Kudo K., Tagami H., Cutaneous immune and inflammatory reactions to Malassezia furfur, 1999

4.6 (92%) 5 głosów.

2 komentarze. Zapraszam do dyskusji.

  1. Faktycznie, ja po regularnym stosowaniu szamponu bez sls Pityver, zauważyłam, że moje włosy są dużo lżejsze. 😉

  2. Sama zauważyłam to na swoich włosach , że kosmetyki bez sls powodują , że włos staje się bardziej puszysty i podniesiony. Osoby z cienkimi włosami mogą dzięki temu nadać swoim włosom więcej objętości .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *