Jak zmyć silikony z włosów?

Pityver

Bardzo popularne od jakiegoś czasu stały się kosmetyki, a w szczególności szampony bez dodatku silikonu, parabenów oraz sls (np. Pityver). Są to substancje chemiczne, które mają konkretne znaczenie dla szamponu. Silikon sprawia na przykład, że włosy stają się gładkie i łatwo się je rozczesuje. Stanowi jakby barierę ochronną dla łuski włosa, jednakże nie przepuszcza również odżywek oraz masek do głębi włosa. Parabeny to nic innego jak konserwanty zawarte w szamponach dla przedłużenia daty ich przydatności do użycia. Okazuje się jednak, że niektóre parabeny mogą wnikać do krwi i powodować poważne zaburzenia hormonalne. Sls to detergenty, których używa się również w chemii gospodarczej. Niekiedy jest to jednak jedyna droga, aby za pomocą szamponu móc pozbyć się silikonu z włosów.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zmyć silikony z włosów. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju silikonu zawartego w szamponie. Dzielą się one bowiem na:

  • trudne do zmycia i wymagające szamponu z dodatkiem sls,
  • zmywalne za pomocą szamponów,
  • zmywalne wodą,
  • zmywalne odżywką do włosów ze spłukiwaniem,
  • odparowujące.

Zastanawiając się, jak zmyć silikony z włosów, należy dowiedzieć się, jakiego rodzaju silikon znajduje się w szamponie stosowanym dotychczas. Często bowiem okazuje się, że stosowany silikon wcale nie obciąża włosów i jest za każdym razem usuwany z nich za pomocą odżywki. Najlepiej co jakiś czas zrezygnować z szamponu z silikonem. Można go stosować na przykład raz w tygodniu, dla polepszenia się stanu włosów. W sklepach i aptekach bez problemu można kupić obecnie szampony bez dodatku silikonów. Wybierając taki, najlepiej zdecydować się na szampon bez dodatku parabenów oraz sls.

Często firmy kosmetyczne produkują takie szampony naturalne. Najczęściej nie zawierają one również substancji zapachowych oraz koloryzujących. Nie wszystkie włosy niestety wyglądają po ich zastosowaniu dobrze. Osoby, które mają włosy puszące się i trudne do rozczesania powinny wówczas stosować również maski z dodatkiem jedwabiu do włosów lub olejku arganowego. Niekiedy pomaga również olej lniany. Warto skonsultować tę kwestię z dobrym fryzjerem.

Trzeba pamiętać o tym, aby przed zastosowaniem maseczki odżywiającej włosy lub przed zabiegiem ich farbowania dokładnie pozbyć się silikonu z włosów. Utrudnia on bowiem bardzo wchłanianie się w głąb włosa substancji odżywczych oraz pigmentu z farby. Najczęściej taka farba zmywa się więc już po kilku myciach włosów, a odżywka w ogóle nie działa. Również w gabinetach fryzjerskich można zastosować zabieg zmywania silikonu z włosów. Najczęściej jednak fryzjer korzysta po prostu z silnego szamponu z dodatkiem sls, który można samodzielnie zaaplikować w domu, znacznie taniej. Warto po takim zabiegu rozprowadzić na włosach silnie odżywiającą je odżywkę, ale bez zawartości silikonu. Również w odżywkach często zdarzają się bowiem takie dodatki. Wszystkie kosmetyki do włosów charakteryzuje to, że ich producenci często uzupełniają skład takimi właśnie dodatkami, aby osiągnąć jak najlepszy efekt modelowania.

Bibliografia:

1.Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012
2.Olszewska B., Imko-Walczuk B., Nowicki R., Dębska-Ślizień A., Wilkowska A., Rutkowski B., Infekcje grzybicze skóry i tkanki podskórnej u chorych po transplantacji narządów, 2016
3.Simmons R.B., Gueho E., A new species of Malassezia. 1990

5 (100%) 2 głosów.

3 komentarze. Zapraszam do dyskusji.

  1. Hej, zdecydowałam się na szampon Pityver bez tych sztucznych konserwantów. Jednak moje włosy po nim strasznie się puszą i są takie … szorstkie. 🙁
    Czy jedwab faktycznie mi pomoże? 🙂

  2. Po użyciu szamponu z silikonem mam wrażenie , że moje włosy szybciej się przetłuszczają. Zdecydowanie wolę szampony ziołowe bez sztuczności .

  3. Ja stosuję szampon ziołowy, a następnie po umyciu nakładam odżywkę z silikonem. Moje włosy są gładie i lśniące .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *