Wizyta u dentysty – odbądź jeżeli jej potrzebujesz.

Stomatolodzy podczas zabiegu
Pityver

Wizyta u dentysty, często kojarzona jest z nieprzyjemnym obowiązkiem. Jednakże sytuacja w której leczenie jest problematyczne i kosztowne, zazwyczaj spowodowana jest odkładaniem spotkania. Stomatolog powinien przede wszystkim zapobiegać, a nie leczyć. Jak zatem nie dopuszczać do sytuacji, kiedy jest już za późno? I czy lekarz dentysta może odmówić leczenia?

Opryszczka a dentysta – czy stomatolog może odmówić leczenia

Opryszka a dentysta niestety wykluczają się z kilku ważnych powodów. Wirus Herpes Simple 1 przenoszony jest drogą kropelkową, co oznacza że dosyć łatwo o infekcje. Szacuje się że ponad 90% społeczeństwa miała w swoim życiu problem z opryszczką. Zatem teoretycznie wizyta u lekarza powinna być tylko dla wybranych. Na szczęście wirus najczęściej jest w stanie uśpienia – i nie przejawia żadnych objawów. Czasami jednak uaktywnia się za sprawą kilku czynników:

  • stresu
  • gwałtownych wahań temperatur
  • anemii
  • niedożywienia
  • braku witamin z grupy b

Dosyć szybko pojawiają się charakterystyczne objawy swędzenia oraz zaczerwienienia. Zainfekowany obszar, pokrywają małe pęcherzyki z płynem surowiczym – który to właśnie jest największym problemem. Lekarz stomatolog pracuje w obrębie jamy ustnej i przy omyłkowym nakłuciu zmienionego chorobowo obszaru, płyn mógłby przedostać się do środka jamy ustnej bądź do oczu – co jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego warto poczekać aż opryszczka sama minie, co zazwyczaj zajmuje do 10 dni. 

Znieczulenie u dentysty – kiedy lekarz dentysta może je podać

Znieczulenie u dentysty czasami jest konieczne do przeprowadzenia zabiegu. W większości przypadków dotyczy wyrywania zębów, oraz borowania. Przy niskim progu bólu oraz dużych obawach, należy poinformować dentystę, o chęci znieczulenia tkanek przed zabiegiem. Zazwyczaj stomatolog robi krótki wywiad z pacjentem. Pojawią się pytania o przyjmowane leki, przewlekłe choroby oraz alergie. Nie ma przeciwwskazań do znieczulenia dzieci oraz kobiet karmiących. Podaje się wtedy inne środki, które będą dużo łagodniejsze ale wciąż będą spełniały swoją funkcje.

Strach przed dentystą – wizyta u dentysty bez obaw

Strach przed dentystą jest nadal powszechny. Większość osób przeszła w swoim życiu przynajmniej jedną nieprzyjemną wizytę, która sprawiła że lekarz dentysta jawi się jako zło konieczne. Na szczęście nowoczesne gabinety stomatologów stawiają przede wszystkim na wygodę i zadowolenie pacjenta. Aby przezwyciężyć swoje uprzedzenia, należy zadbać o to, aby stomatolog był osobą zaufaną oraz delikatną. W dobie internetu, nie jest trudno znaleźć opinie o lekarzach oraz doświadczeniach pacjentów. Może to bardzo ułatwić wybór odpowiedniego gabinetu.

Stomatolog dziecięcy

Stomatolog dziecięcy, czyli pedodonta jest wyspecjalizowany w leczeniu zębów niemowląt oraz małych dzieci. Lekarz dentysta oswaja najmłodszych z gabinetem, uczy jak dbać o higienę jamy ustnej, oraz leczy ubytki w razie potrzeby. Zazwyczaj gabinet jest dostosowany do potrzeb dzieci, tak aby czuły się swobodnie. Dziecko może na przykład wybrać kolorowe plomby co jest dla niego dodatkową atrakcją.

Jak przygotować dziecko do wizyty – czym różni się dentysta dla dzieci

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty dla dzieci aby nie płakało i dobrze wspominało czas spęczony w gabinecie? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę że odpowiedni człowiek jest zarówno stomatologiem jak i świetnym psychologiem. Wie jak zadbać o komfort psychiczny dziecka i poprowadzi wizytę tak, aby czuło się ono dobrze w gabinecie. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach i przed wizytą zadbać o takie rzeczy jak:

  • umycie zębów
  • poinformowanie dziecka o tym gdzie idzie i w jakim celu
  • zadbanie o to aby nie czuło obaw, ani negatywnych skojarzeń z wizytą
4.8 (95%) 4 głosów.

3 komentarze. Zapraszam do dyskusji.

  1. Ze znieczuleniem u stomatologa jest najsmieszniej juz po zabiegu jak sprobuje sie czegos napic albo zjesc a polowa twarzy jest sparalizowana 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *